22 czerwca 2016 roku, Sporty wodne na Zalewie Mietkowskim


Dwa dni przed końcem roku mogliśmy poczuć się już jak na wakacjach :) Po wystawieniu ocen, całą szkołą wybraliśmy się na wyjazd rekreacyjno-integracyjny nad Zalew Mietkowski. Czekało tam na nas wiele atrakcji -  żaglówki, rowery wodne, motorówka no i oczywiście grill :)

Ciąg dalszy nastąpi... (na wakacjach)

 

 

13 czerwca 2016 roku, Prezentacja Projektów edukacyjnych


Uczniowie klasy II już na początku roku szkolnego mieli możliwość wybrać tematykę prac zespołowych, których efekty mogła teraz podziwiać cała szkoła. Uczniowie pracowali w trzech grupach projektowych. Była to okazja do nauki pracy zespołowej, ale także do pogłębienia wiedzy na temat wybranych zagadnień. Zarówno metody pracy, jak i sama prezentacja, miały bardzo zróżnicowany charakter.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy zaangażowania i interesujących prezentacji!

 

 

10 czerwca 2016 roku, Świdnicka Noc z Biologią


Już po raz drugi chętni uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w Świdnickiej Nocy z Biologią, organizowanej przez II Liceum Ogólnokształcące. Wydarzenie to zgromadziło wielu młodych pasjonatów biologii z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zajęcia prowadzili pracownicy i studenci z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Podobnie jak w roku ubiegłym, wszyscy byli bardzo zadowoleni. Szczególnie interesujące okazały się zajęcia warsztatowe, podczas których uczniowie mogli samodzielnie wykonywać ćwiczenia.

 

10 czerwca 2016 roku, Wychowanie fizyczne to jeden z naszych ulubionych przedmiotów :)


Pod koniec roku warto podsumować nasze sportowe zmagania. Jak zwykle stuprocentowa gotowość do zajęć:) W tym roku szkolnym zajęcia z wychowania fizycznego mieliśmy na basenie, lodowisku, kortach tenisowych, sali gimnastycznej i w plenerze...

Dziękujemy Pani Renacie Zaprt-Dec za entuzjazm i wdrażanie nas kolejne dyscypliny sportu.

 

 

16 maja 2016 roku, Wyniki XI Diecezjalnego Konkursu Plastycznego „Jan Paweł II”


Gratulujemy wyróżnienia Kamilowi, a Agnieszce kwalifikacji do wystawy.

 

 

Maj 2016 roku, Wyniki konkursu Omnibus


Gratulujemy Oli i Natalii bardzo dobrego wyniku w Ogólnopolskim Konkursie Humanistycznym Omnibus.

 

 

 

5 maja 2016 roku, Hydropolis


5 maja pojechaliśmy na wycieczkę do Hydropolis, centrum wiedzy o wodzie. Wystawa podzielona jest na osiem stref tematycznych.  W jednej z sal - „Planeta wody” - poznaliśmy teorie dotyczące pochodzenia wody i jej obecności we Wszechświecie. W kolejnych zapoznaliśmy się z interesującymi szczegółami na temat przełomowych odkryć podwodnego świata, natury wody i sposobów na jej wykorzystanie przez człowieka. Nie zapomniano o motywie wody w religiach i w sztuce. Wystawa jest bardzo nowoczesna,każda sala jest obudowana multimedialnymi tablicami.

 

 

 

4 maja 2016 roku, Wycieczka do Książa i Palmiarni


4 maja zwiedzaliśmy Książ. Była duża dawka historii, języka angielskiego (ponieważ przewodnik odpowiadał nam właśnie w tym języku) oraz  pięknych  wrażeń. Nie dopisała pogoda, ale dopisały humory.

 

 

 

 

 

28 kwietnia 2016 roku, Konkurs plastyczny


W tym dniu Kuba Grześlowski odebrał nagrodę za zdobycie 2. miejsca w konkursie plastycznym na plakat ekologiczny „Czyste dzieciaki kontra śmieciaki”, organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy, Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa. Serdecznie gratulujemy Kubie!

 

 

25 kwietnia 2016 roku, Zawody w aerobiku


W hali na osiedlu Zawiszów odbyły się powiatowe zawody w aerobiku rekreacyjnym dziewcząt szkół gimnazjalnych. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach: zespołów 3-osobowych oraz zespołów 6-osobowych. Nasza Szkoła wystawiła drużynę 3-osobową. W tej kategorii zajęliśmy 5. miejsce. Gratulujemy Ali, Magdzie i Natalce.

 

11 kwietnia 2016 roku, Maraton Biblijny


W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego, odbył się V Świdnicki Maraton Biblijny. W tym roku w kościele pw. Świętego Krzyża, lekturę Dziejów Apostolskich rozpoczął bp Ignacy Dec. Kolejnymi lektorami byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz naszego gimnazjum.

 

 

10 marca 2016 roku, Maraton Matematyczny


Zespół reprezentujący naszą Szkołę zajął III miejsce w V Maratonie Matematycznym, organizowanym corocznie przez Gimnazjum nr 4 w Świdnicy. Serdecznie gratulujemy naszym reprezentantkom - Natalii Męczywór i Oli Kośnej.

Informacja na stronie portalu Swidnica24.pl

 

6-8 marca 2016 roku, Rekolekcje Wielkopostne


Rekolekcje Wielkopostne przeżywaliśmy we wspólnocie naszej Szkoły. Uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej, słuchaliśmy konferencji ks. Mirosława Rakoczego i ks. Zbigniewa Chromego, a na koniec wspólnie obejrzeliśmy w kinie film - „Zmartwychwstały”.

 

6-10 lutego 2016 roku, EuroWeek


W czasie ferii, chętni spośród uczniów naszej Szkoły, uczestniczyli w programie „EuroWeek - Szkoła Liderów”. Udział w tym programie ten stanowił okazję nie tylko do praktycznych ćwiczeń z języka angielskiego, ale także do poznania wielu ciekawych ludzi z różnych stron świata.

 

 

5 stycznia 2016 roku, Jasełka


W tym roku, już po raz drugi w krótkiej historii naszej Szkoły, w okresie Narodzenia Pańskiego uczniowie wystawili jasełka. Przedstawieniu towarzyszył śpiew kolęd w wykonaniu scholi Exsultet. Na to spotkanie zostali zaproszeni Rodzice, Nauczyciele i Przyjaciele naszej Szkoły. Cieszyliśmy się szczególnie obecnością wśród nas Księdza Biskupa Ignacego Deca. Po jasełkach był czas na wspólne śpiewanie kolęd, rozmowy i ciasto :)

 

 

7 grudnia 2015 roku, Wizyta w Humanitarium


Razem z nauczycielami fizyki i matematyki odwiedziliśmy park rozrywki edukacyjnej Humanitarium. Uczestniczyliśmy tam w różnych warsztatach. Oznaczaliśmy pH roztworów, przeprowadzaliśmy sekcję serca, oglądaliśmy wirusy pod mikroskopem elektronowym oraz analizowaliśmy różne zjawiska optyczne.

 

29-30 listopada 2015 roku, Rekolekcje szkolne


Nowy Rok Liturgiczny rozpoczęliśmy od ćwiczeń duchowych. Wieczorami spotykaliśmy się na Eucharystii i naukach. Za formację duchową odpowiedzialni byli ks. Julian Nastałek, nasz Katecheta, oraz ks. Zbigniew Chromy. O odpowiedzialności za siebie i innych mówił nam natomiast Pan Maciej Jonek - psycholog.

 

 

28 listopada 2015 roku, Andrzejkowa „Christoteka”


Chętni z naszej Szkoły brali udział w Zabawie Andrzejkowej w Bielawie. Bawiliśmy się doskonale :)

 

 

11 listopada 2015 roku, Narodowe Święto Niepodległości


Narodowe Święto Niepodległości uroczyście obchodziliśmy 12 listopada. Na spotkaniu przypomnieliśmy sobie historyczne okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

 

 

9 listopada 2015 roku, Wyróżnienia w konkursie plastycznym


W konkursie plastycznym „Barwy niepodległości”, wyróżnienie otrzymał Piotr Rzeszowski. Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowane zostały również prace Grzegorza Kani, Piotra Madalińskiego oraz Macieja Michalika.

Gratulujemy!

 

6 listopada 2015 roku, Powiatowy Konkurs Turystyczny „Polskie Góry Dziedzictwem Kulturowym”


Tematem dziewiątej edycji Konkursu były Góry Orlickie i Bystrzyckie. Naszą Szkołę reprezentowało dwoje uczniów. Natalia Męczywór zajęła 3 miejsce, natomiast Grzegorz Kania - 5.

Gratulujemy i życzymy uczniom dalszych sukcesów!

 

23 października 2015 roku, Wyróżnienia w konkursie plastycznym


W konkursie plastycznym „Widokówka ze Świdnicy”, organizowanym przez MDK w Świdnicy, zostały wyróżnione trzy prace uczniów naszej Szkoły. Wyróżnione prace zakwalifikowane zostały na wystawę.

Autorom - Aleksandrze Kośnej, Grzegorzowi Kani i Kamilowi Warmińskiemu serdecznie gratulujemy!

 

20 października 2015 roku, Happening „Stop dopalaczom”


Promując zdrowy styl życia i włączając się do akcji „Dopalacze kradną życie” braliśmy udział w happeningu „Stop dopalaczom”. Walczyliśmy dzielnie w zorganizowanych zawodach i zabawach sportowych i literackich.

 

 2-4 października 2015 roku, Kongres Małżeństw


Uczestniczyliśmy jako wolontariusze w 5 Ogólnopolskim Kongresie Małżeństw.

 

1 października 2015 roku, Radość i zobowiązanie: Papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót ks. Franciszka Blachnickiego


1 października 2015 roku o godzinie 12.00  Watykan podał informację, iż Papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót Założyciela Ruchu Światło-Życie. Informacja w języku włoskim brzmi:

Ieri, 30 settembre 2015, il Santo Padre Francesco ha ricevuto in udienza privata Sua Eminenza Reverendissima il Signor Cardinale Angelo Amato, S.D.B., Prefetto della Congregazione delle Cause dei Santi. Nel corso dell’udienza il Sommo Pontefice ha autorizzato la Congregazione a promulgare i decreti riguardanti:

- le virtù eroiche del Servo di Dio Francesco Blachnicki, Sacerdote diocesano; nato a Rybnik (Polonia) il 24 marzo 1921 e morto a Carlsberg (Germania) il 27 febbraio 1987;

Do ogłoszenia beatyfikacji potrzebny jest zatem tylko jeden warunek: cud.

Kościół pielgrzymujący na ziemi decyzją papieża Franciszka, po gruntownym zbadaniu życia czcigodnego Sługi Bożego, orzeka dzisiaj o heroiczności i świętości jego życia. Teraz czekamy i modlimy się o cud za wstawiennictwem czcigodnego Sługi Bożego, aby mogła dokonać się jego beatyfikacja. Chwała Panu! – stwierdził bp Adam Wodarczyk, postulator procesu beatyfikacyjnego, poprzedni moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Heroiczność cnót założyciela Ruchu Światło-Życie we wtorek 22 września uznała Kongregacja ds. Kanonizacyjnych. W środę 30 września w godzinach popołudniowych dokument podpisał Ojciec święty. Na prywatnej audiencji papieżowi Franciszkowi dokument przedstawił kardynał Angelo Amato, prefekt kongregacji. On też ogłosił 1 października o podpisaniu przez Papieża dekretu.

 

18-19 września 2015 roku, Rajd integracyjny


Ostatni letni weekend spędziliśmy na rajdzie w Górach Sowich. Maszerowaliśmy (m.in. na Wielką Sowę), integrowaliśmy się we wspólnych zabawach oraz zwiedzaliśmy podziemne trasy w poszukiwaniu Złotego Pociągu :)

 

14 września 2015 roku, Spotkanie z Anną Dymną


W ramach lokalnego przedsięwzięcia „Czas na teatr”, organizowanego przez Świdnicki Ośrodek Kultury, miało miejsce wiele wydarzeń kulturalnych, związanych z przestrzenią teatru. 14 września Anna Dymna, aktorka Teatru Starego w Krakowie, gościła w II Liceum Ogólnokształcącym. Uczestniczyliśmy w tym spotkaniu razem z licealistami.

 

 

4 września 2015 roku, Narodowe Czytanie „Lalki” Prusa


Dzień przed oficjalnym rozpoczęciem 4. Edycji Narodowego Czytania, mieliśmy możliwość wysłuchania fragmentów „Lalki” Bolesława Prusa w wykonaniu uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

 

1 września 2015 roku, Inauguracja Roku Szkolnego


Dnia 1 września 2015 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny Mszą św. o godz. 12.00 w kościele p.w. Św. Krzyża. Eucharystii przewodniczył Ksiądz Prałat Piotr Śliwka, Prezes Fundacji Fides et Educatio.

 

 

Po zakończeniu Eucharystii spotkaliśmy się wszyscy w auli, gdzie Pani Dyrektor Anna Kośna przypomniała nam o wyzwaniach, jakie stawia przed nami misja naszej Szkoły. Ostatnią część stanowiły spotkania z wychowawcami w klasach.

 

  

29-30 sierpnia 2015 roku, Krzeszów - wyjazd integracyjny


Wyjazd integracyjny dla klasy pierwszej, przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, stał się już tradycją. Uczniowie rozpoczynający naukę mieli możliwość poznać wychowawcę, Pana Wojciecha Dąbrowskiego, oraz siebie nawzajem spędzając miłe chwile w Opactwie Cystersów w Krzeszowie.

Czas wypełniony był zabawami, grami integracyjnymi, zwiedzaniem i długimi, nocnymi rozmowami :)

Dzięki temu spotkaniu nowi uczniowie 1 września mogli od razu poczuć się jak wśród dobrych znajomych.