26 czerwca 2015 roku


Uroczyście zakończyliśmy pierwszy rok działania naszej Szkoły. Gratulujemy wszystkim uczniom, dziękujemy nauczycielom i wszystkim życzymy szczęśliwych i udanych wakacji!

 

1 czerwca 2015 roku


Dzień dziecka, jak przystało, spędziliśmy z dala od szkolnych ławek. Zostaliśmy zaproszeni do Wierzbnej - pięknej, małej miejscowości, leżącej w pobliżu Świdnicy. Zwiedzaliśmy, bawiliśmy się, jeździliśmy konno, grillowaliśmy ....

 

 

25 maja 2015 roku


W ramach cyklu Spotkań z ciekawym Człowiekiem gościliśmy Siostrę Kingę ze Zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi. Siostra podzieliła się z nami swoją pasją - miłością do gór: zarówno tych „prawdziwych”, jak i wyzwań, na jakie napotykamy w życiu duchowym.

 

11 maja 2015 roku


W sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbyła się kolejna już edycja Powiatowego Konkursu Piosenki Angielskiej dla Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych. Organizatorem konkursu było Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy, które tradycyjnie już zadbało o oprawę artystyczną. Wśród licznych uczestników nie zabrakło uczennic naszego gimnazjum. Z piosenką „Riptide” wystąpiła Ala Kubik, a Hania Kusideł zaśpiewała utwór „Titanium”. Jury obradujące za kulisami sceny teatralnej z pewnością miało twardy orzech do zgryzienia, ponieważ poziom uczestników był bardzo wyrównany. Niestety, naszym wspaniałym wykonawczyniom nie udało się w tym roku stanąć na podium, ale z pewnością nie mogą powiedzieć, że wyszły z konkursu bez nagrody. Jest nią nasz podziw dla ich wspaniałych występów, talentu i odwagi. Bez wątpienia one same też mogą mówić o satysfakcji z dobrze wykonanego zadania, a to dla każdego artysty jest przecież niezwykle ważne... 

Alu i Haniu, dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły!

 

4-8 maja 2015 roku


Wyjechaliśmy na wycieczkę klasową do Krakowa. Odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, w tym Wawel, podziemia Rynku, fabrykę Schindlera, Kościół Mariacki oraz Synagogę Starą. Przede wszystkim był to jednak dla nas czas integracji, wypoczynku i lepszego poznania się wzajemnie. Służyły temu wieczorne spacery Bulwarem Nadwiślańskim oraz szaleństwa w Parku Wodnym.Nie zabrakło też „strawy duchowej” podczas wizyty w Łagiewnikach i w czasie zwiedzania Muzeum Jana Pawła II.

 

 

11 kwietnia 2015 roku


Uczestniczyliśmy w spotkaniu uczniów i nauczycieli szkół imienia ks. Franciszka Blachnickiego. Spotkanie miało miejsce w Krościenku n/Dunajcem - miejscu szczególnie związanym z działalnością ks. Blachnickiego. 

 

 

16 marca 2015 roku


Przedstawiciele naszej społeczności (Pani Dyrektor i Rodzice jednego z uczniów) udzielili wywiadu Radiu Rodzina. Pełny zapis rozmowy dostępny jest pod adresem http://www.radiorodzina.pl/wiadomosci/11753/

 

25 lutego 2015 roku


Uczestniczyliśmy w zajęciach zorganizowanych przez Stację Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Świdnica. Zajęcia o charakterze praktycznym obejmowały obserwacje mikroskopowe oraz przygotowywanie preparatów. Zwiedzaliśmy jaskinię nietoperzy i oglądaliśmy wiele bardzo ciekawych eksponatów.

 

15 stycznia 2015 roku


Uczniowie obejrzeli film Ridleya Scotta „Exodus: Bogowie i Królowie”.


 

5 stycznia 2015 roku, Spotkanie opłatkowe


Świętując radośnie czas Narodzenia Pańskiego, spotkaliśmy się w gronie uczniów, nauczycieli, rodziców i przyjaciół naszej Szkoły. Szczególnie cieszyliśmy się obecnością pośród nas Księdza Biskupa Adama. Obejrzeliśmy jasełka w wykonaniu uczniów, śpiewaliśmy kolędy oraz podzieliliśmy się opłatkiem.

 

Więcej zdjęć na stronie Gościa Niedzielnego.

 

9 grudnia 2014 roku, Przedstawienie The Bear Educational Theatre


Dzięki uprzejmości Dyrekcji Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy, uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w niecodziennym spektaklu. Na zaproszenie nauczycieli języka angielskiego do szkoły przyjechał The Bear Educational Theatre z przedstawieniem „The Alien Grammar Show”. The Bear Educatioanl Theatre jest międzynarodowym teatrem wędrownym z siedzibą w Pradze, w Czechach i specjalizuje się w uczeniu języka angielskiego poprzez interaktywne przedstawienia teatralne. Filozofią twórców teatru jest dostarczanie uczniom pozytywnych doświadczeń związanych z nauką języka angielskiego oraz pokazanie im, jak wiele już potrafią i jak wiele mogą się jeszcze nauczyć.

Opinie naszych uczniów po przedstawieniu nie pozostawiają żadnych wątpliwości - misja teatru została wypełniona w 100%.

 

 

 

5 grudnia 2014 roku, Dzień Św. Mikołaja, tradycja obdarowywania się


Uczniowie postanowili obdarować się nawzajem podarunkami z okazji wspomnienia Św. Mikołaja. Dzień ten był okazją do bycia ze sobą inaczej niż  tylko na lekcjach, był okazją do przeżycia radosnego świętowania. Trzeba zaznaczyć, że upominki zostały przygotowane z wielką troską tak, aby ucieszyły obdarowanego.

Uczniowie, zainspirowani postacią św. Mikołaja, przygotowują również prezent – niespodziankę dla nieznanego sobie dziecka. Zostanie on wręczony przed Świętami Bożego Narodzenia.

Wyjątkowy charakter tego dnia został podkreślony przez udział we Mszy św. (jak w każdy I piątek miesiąca). Mieliśmy okazję uświadomić sobie, że prawdziwe dobro, jakie wyświadczał św. Mikołaj, biskup, ma zawsze swoje źródło w Bogu. 

 

 

 

4 grudnia 2014 roku, Spotkanie z Panem Tadeuszem Dubickim rozpoczęło cykl „Spotkania z ciekawym Człowiekiem”


Nasz gość jest Instruktorem Kravmaga, biegłym sądowym w zakresie samoobrony, instruktorem ochrony VIP, instruktorem strzelectwa, a także byłym żołnierzem jednostek specjalnych. 

Spotkanie odbyło się na sali gimnastycznej w II LO. W pierwszej części Pan Dubicki opowiadał, czym się zajmuje, o swojej pracy i pasjach, o swojej  filozofii życia, o wartościach, jakimi się w życiu kieruje.

Nie zabrakło oczywiście pokazu umiejętności samoobrony, elementów Kravmaga. Partnerami w pokazie sztuki obrony byli dla Pana Dubickiego uczniowie jednej z klas licealnych.

Pewnie jeszcze nie raz będziemy wspominać to spotkanie.

 

 

 

28 listopada 2014 roku, Zwycięstwo naszej uczennicy, Aleksandry Kośnej, w konkursie „Polskie Góry Dziedzictwem Kulturowym”


Dwie uczennice, wyłonione w eliminacjach szkolnych, Aleksandra Kośna i Natalia Męczywór, wzięły udział w Powiatowym Konkursie Turystycznym „Polskie Góry Dziedzictwem Kulturowym – Góry i Pogórze Kaczawskie”. Uczennice przygotowywały się do konkursu pod kierunkiem Pani Jolanty Skarzyńskiej.

Konkurs składał się z 2 części. Pierwsza, pisemna, polegająca na rozwiązywaniu testu. Druga, do której zakwalifikowała się Ola, wymagała przedstawienia multimedialnej prezentacji, dotyczącej Gór Kaczawskich.

Ola zajęła I miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych. Cieszymy się i gratulujemy. Mamy nadzieję, że wygrana przyczyni się do rozbudzenia zamiłowania do gór wśród naszych uczniów. 

 

 

 

28 października 2014 roku, Zajęcia w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego


Uczniowie wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Tematem spotkania były cztery żywioły „Ogień, woda, powietrze, ziemia”. W czasie zajęć uczniowie uczestniczyli w ciekawych doświadczeniach, które mogą stać się inspiracją do wnikliwej obserwacji świata i zachodzących w nim zjawisk.

 

3-5 października 2014 roku, IV Ogólnopolski Kongres Małżeństw


Od piątkowego wieczoru do niedzielnego południa uczniowie zaangażowali się w pomoc podczas Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw, organizowanego przez Fundację Małżeństwo Rodzina oraz duszpasterstwo rodzin.

Chcemy, aby tradycją stała się obecność uczniów na wydarzeniach, które w różny sposób wpisują się w życie społeczne, czy religijne Świdnicy.

Z jednej strony nasi gimnazjaliści mieli okazję zobaczyć wiele małżeństw z różnych stron Polski, chcących pochylić się nad swoją miłością małżeńską – w tym roku przede wszystkim w kontekście relacji do pieniądza: jego wydawania, dzielenia się nim z innymi, oszczędzania itp. Wiele małżeństw, tworzących prawdziwą wspólnotę, zaangażowanych w różne dobre dzieła w swoich miejscowościach, parafiach, czy miejscach pracy.

Z drugiej strony chodziło o to, aby uczniowie mogli po prostu pomagać, aby włączyli się w to dzieło jako wolontariusze.

 

 

1 października 2014 roku


Uczniowie obejrzeli film Jana Komasy „Miasto 44”. W recenzjach  napisali później:

 

"Aktorzy odegrali swoje role, doskonale naśladując powstańców i towarzyszące im trudności w 1944 roku. Fabuła filmu była bardzo interesująca, szczególnie podobała mi się scena, kiedy Biedronka ratowała małe dziecko".

 

"Reżyser pokazał w tym filmie, oprócz faktów historycznych, powstanie oczami młodych ludzi. Walki powstańcze, ukazane w sposób niezwykle drastyczny i krwawy, udowadniały desperację i odwagę wszystkich, którzy brali udział w tej batalii. [...] Sądzę ,że reżyser za pomoc a tego filmu chciał oddać hołd powstańcom i uczcić ich pamięć.[...] Ta produkcja filmowa, według mnie, zawiera przesłanie nie ma ceny, której Polak nie zapłaciłby za pełną wolność  oraz bądź dumny z tego, kim jesteś i skąd pochodzisz. Ten film dotknął mnie do głębi [...]"

 

"Sceny filmu były bardzo realistyczne, klimat tworzyła również wspaniała muzyka, która oddawała nastroje bohaterów. Bardzo przeżyłam ten film - bo wielu z bohaterów mogło być w moim wieku[...]" 

 

"Jest to kolejny film, który, z jednej strony, próbuje ukazać, jak naprawdę wyglądało powstanie, z drugiej strony, jak wpływało ono na losy ludzi. [...] Podobał mi się symboliczny pomysł na robienie zdjęć do filmu przez sześćdziesiąt trzy dni, przez co aktorzy mogli na własnej skórze poczuć, ile trwało powstanie.[...] Efekty specjalne zostały wykorzystane w wielu momentach. Niektóre jednak nie podobały mi się i miały charakter kiczu. Odbiegały tematyką od filmu i zaburzały nastrój"

 

 

 

Dzień Chłopaka


Życie szkolne to nie tylko lekcje.

Gimnazjalistki postanowiły zorganizować dla swoich kolegów „Dzień Chłopaka”.

Poza miłymi upominkami, jakie dostał każdy z trzech „Chłopaków”, przygotowano słodki poczęstunek, w tym własnoręcznie upieczony TORT.

 

 

26 września 2014 roku, Bieg z okazji 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego


Uczniowie uczestniczyli w Biegu z okazji 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego pod honorowym patronatem prezydenta Wojciecha Murdzka. W ten sposób uczcili pamięć żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego pod wspólnym hasłem „MY Z NIEGO WSZYSCY” oraz promowali aktywny styl życia.

 

 

1 września 2014 roku, Inauguracja Roku Szkolnego


1 września 2014 roku był dla naszej szkoły nie tylko dniem rozpoczęcia roku szkolnego, ale przede wszystkim dniem, w którym Katolickie Niepubliczne Gimnazjum im. ks. Franciszka Blachnickiego w Świdnicy zainaugurowało swoją działalność.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Adama Bałabucha o godz. 12.00 w kościele pw. Św. Krzyża. Bardzo cieszyła nas obecność księży: Księdza Prałata Piotra Śliwki, Prezesa Fundacji „Fides et Educatio”, Księdza Krzysztofa Ory, wiceprezesa tejże Fundacji, Księdza Radosława Kisiela, Dyrektora Caritasu, gospodarza miejsca, oraz Księdza Zbigniewa Chromego, który jest w naszej szkole katechetą.

Wśród obecnych nie zabrakło oczywiście nauczycieli, rodziców i uczniów.

 

Druga część uroczystości odbyła się w auli II Liceum Ogólnokształcącego, w którym znajduje się siedziba nowopowstałego gimnazjum.

Pani Dyrektor Anna Kośna przywitała wszystkich zebranych, wyrażając wdzięczność, że przedstawiciele tak różnych środowisk znaleźli w tym dniu czas, żeby zaszczycić nas swoją obecnością.

Nie mogło zabraknąć przedstawicieli duchowieństwa Kościoła Świdnickiego, który cieszy się z pierwszego katolickiego gimnazjum w mieście.  Na czele z księdzem Biskupem Adamem Bałabuchem i Księdzem Piotrem Śliwką, Prezesem Fundacji, która jest organem prowadzącym szkołę.

 Przybyli przedstawiciele samorządu: Prezydent Świdnicy Pan Wojciech Murdzek oraz Pan Dyrektor Tadeusz Niedzielski.

Władze państwowe reprezentowała Pani Poseł Teresa Świło.

Obecna była Pani Anna Szywała, Prezes firmy szkoleniowej, wielki przyjaciel środowisk oświatowych.

Rolę gospodarzy miejsca pełnili Pan Jacek Iwancz, Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego oraz Pani Zofia Skowrońska-Wiśniewska, Wicedyrektor.

Dziękujemy za przybycie wielu życzliwym naszej szkole osobom, za wszystkie słowa wypowiedziane oficjalnie i te wyszeptane do ucha.

Zabierający głos podkreślali, jak ważną rolę mamy do spełnienia przede wszystkim w dziedzinie wychowania. Wysoki poziom dydaktyki chcemy traktować właśnie jako element wychowawczy, wprowadzający młodych ludzi w zachwyt nad poznawaniem świata, siebie i sensu swojego istnienia.

Przewodniczył nam w tej drodze będzie patron szkoły, ksiądz Franciszek Blachnicki, Sługa Boży, wielki wychowawca młodych ludzi i orędownik integralności w wychowaniu. Chcemy zgodnie z nazwą fundacji Fides et Educatio nie zaniedbywać żadnego z aspektów życia. Prawdy pragniemy szukać na drodze wiary i rozumu.

 

 

Ostatnią częścią tej uroczystej inauguracji było poświęcenie sali lekcyjnej gimnazjum. A dla uczniów to chwila w ławkach, gdzie od następnego dnia będą spędzać czas…

 

 

30 sierpnia 2014 roku, Krzeszów - wyjazd integracyjny


Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego, uczniowie „nowej” szkoły – Katolickiego Niepublicznego Gimnazjum – wyjechali na wyjazd integracyjny. Dwa dni spędzone w Krzeszowie były czasem oswajania się. Zmiana szkoły zawsze jest związana z pewnym niepokojem, a w tym wypadku tym większym, że 9 uczniów wybrało nową szkołę w dosłownym tego słowa znaczeniu. Szkołę, która dopiero dzięki nim, dnia 1 września 2014 roku, mogła rozpocząć swoją działalność.

Uczniowie spędzili ten czas razem z Panią Wychowawczynią Katarzyną Urbaniak i Panią Dyrektor Anną Kośną. Na sobotnie popołudnie dojechał Ksiądz Zbigniew Chromy, który przewodniczył naszej modlitwie i zwiedzaniu kościoła pw. św. Józefa.

Zajęcia integracyjne, spacery, zwiedzanie Opactwa Cystersów a także wspólna modlitwa sprawiły, że wszyscy oczekiwali początku roku szkolnego z dużo mniejszą obawą. W niedzielę, gdy dojechali rodzice uczniów, mogliśmy razem uczestniczyć we Mszy św. Zaczęliśmy tworzyć małą wspólnotę…

 W kościele pw. św. JózefaNa terenie Opactwa Cystersów